Állatok és Növények

Kedvenc témaköreim


Az évelő növények gondozása


Az évelő növények nagy előnye, hogy kevés gondozást igényelnek. Különösen akkor, ha az előfeltételeket már megteremtette. A jó talajszerkezet azt jelenti, hogy lazának és nedvességmegkötőnek kell lennie. A kezdők követik el azt a hibát, hogy először kiválasztják a növényt, és csak azután kérdezik meg, hogy milyen talajtípusra és mennyi napfényre van szüksége a növénynek. A talajtípus egy meglévő adottság, amelyet ne próbáljon meg megváltoztatni.

Természetesen javíthatja, ha van rá lehetőség. De létezik elegendő olyan növényfajta is, amely épp a száraz, homokos talajban nő kitűnően. A meglévő talajt tehát a legmesszebbmenőkig tekintse kiinduló pontnak a növények kiválasztásánál. Az összes növény a legjobban akkor nő, és akkor virágzik a legszebben, ha a talaj elegendő levegőt tartalmaz, és nedvességet tud megkötni, másképp mondva jó a szerkezete. Gondoskodjon a nedves gyödérlabdáról Minden évelő növényt jelenleg edényben szállítunk. Ezek a növények nem mindig keltenek jó benyomást, de annak az esélye, hogy a kertben tovább növekednek, csaknem 100%. Másik előnye, hogy elviekben az egész év folyamán bármikor elültethetők. A szakemberek előnyben részesítik az ősszel történő ültetést, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a kertbarátok csaknem mindig kivárják a következő növekedési fázist, ami azt jelenti, hogy áprilisban és májusban ültetik ki.

Az őszi ültetés nagy előnnyel bír. A növények még a tél előtt meggyökereznek, és a következő nyáron ellenállóbbak lesznek a száraz időszakokban. A legtöbb korán virágzó évelő növény már az első tavasszal sok örömöt okoz Önnek. Biztosan kivételt teszünk olyan fajtákkal, amelyek nem teljesen télállóak. Ha elülteti, akkor gondoskodnia kell arról, hogy a gyökeres földlabdát előzőleg jól benedvesítse. A hozzáadott komposzt gondoskodik a jó levegő-, és vízáteresztő-képességről A homokos talajt a legfelsőbb talajrétegben komposzt hozzákeverésével fel lehet javítani. A talaj homogénebb lesz, és több vizet tud felvenni. Az agyagos talaj szerkezete lazább lesz, ha elkeveri komposzttal, és ezáltal jobban levegőáteresztő is lesz. Mivel a gyökerek nemcsak vizet vesznek fel, hanem lélegezniük is kell, a talaj lazasága nagyon fontos a növény egészségéhez. Kevés tehéntrágyát keverve a komposztba növényeit ellátja elegendő tápanyaggal. Támasz a megfelelő pillanatban Tehát minden a jó szerkezetű talajon, a jó termőhelyen, a megfelelő ültetési távolságon, és az egészséges "alapanyagon" múlik.


Van néhány olyan növény (pl. a szarkaláb!), amely nem olyan stabil, és ezért támasztékra van szüksége. Az a legtermészetesebb módja ennek, ha rőzsét használ hozzá. . A rőzse elágazó ág pl. szilfáról vagy égerről, amelyet a növények köré vagy közé tehet úgy, hogy végeit befelé hajlítja, így jó támaszt biztosít. A kereskedelemben is kaphatók támasztékok, amelyeket éppolyan jól tud használni. Fontos, hogy időben tegye ezeket a virág mellé. Ősszel ne minden évelő növényről vágja le a régi szárat, és a kertből ne távolítsa el teljesen az avart. A lehullott levelek a lehullás helyén elkorhadnak, és védik a növényt. Ősszel összegereblyézni, a komposztba tenni, azután tavasszal ugyanazon az úton visszavinni értelmetlen dolog. Ha csak tavasszal gereblyézi össze, az jobb megoldás. Második virágzás Vannak olyan növények, amelyek különösen sokáig tovább virágoznak, ha az elszáradt virágokat eltávolítja. Másokat, ha kedvező az ősz, második virágzásra lehet bírni úgy, hogy a növényt közvetlenül virágzása után mélyen visszavágja (pl. szarkaláb). Még másokkal épphogy nem szabad ezt tenni, mivel szép magházak képződnek (Iris sibirica és Papaver orientale).

A növények gondozása állandó feladat, azonban vannak olyan időszakok, amikor különös odafigyelést igényelnek. A szobanövények tavasszal felébrednek téli szunnyadásukból és nyáron pedig energiát gyűjtenek a téli hónapok átvészeléséhez. A strapabíróbbak kiültethetőek, vagy kihelyezhetőek a teraszra vagy erkélyre, a kényesebbeket  pedig érdemesebb egy kicsit felfrissíteni, mert a növények sokszorosan meghálálják a gondoskodást.

A szobanövények a belső terek energiahordozói, zöldjük minden helyiségbe életet, hangulatot visz. Egy új kaspóval, némi helyváltoztatással, akár egy pár növénnyel is el tudjuk érni egy szobában azt, hogy úgy érezzük, felújítottuk. Amellett, hogy hangulatelemként is szolgálnak, még téralakító hatást is el tudunk érni velük egy ügyes elhelyezéssel.

A növénytartás alapszabálya az, hogy folyamatosan figyeljünk oda rájuk, hiszen állandóan kommunikálnak, és szinte azonnal láthatjuk rajtuk, ha valami nem tetszik nekik. A legfontosabb a megfelelő elhelyezés, már növényvásárláskor érdemes alaposan áttanulmányozni az adott növény igényeit, mert így sok csalódástól megkímélhetjük magunkat. Az időbeosztásunk, a fényviszonyok és a levegő páratartalma egy lakásban mind adott tényezők, ugyanúgy, mint a növény locsolási, víz- és tápoldatozási igényei is, ezért minden esetben csak olyan növényeket válasszunk, amik bírják az adott klímát, mert mással nem is érdemes próbálkozni.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 3
Havi: 8
Össz.: 1 482

Látogatottság növelés
Oldal: Néhány hasznos információ
Állatok és Növények - © 2008 - 2025 - baloghmaria.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »